Brněnský hamshack stabilizován?

Vypadá to, že možnosti vysílání z měho druhého QTH v Brně na Vinohradech dospěly téměř ke svému maximu. Týká se to jak antén, tak vysílací techniky. Prostor, který mám k dispozici na balkóně, je otevřený ve směru od severu přes západ k jihu, a i když jsou osazené antény zcela určitě ovlivňovány vzájemnou blízkostí a okolními kovovými překážkami (zábradlí, železobetonová stříška), fungují uspokojivě.

Základem vysílací techniky je transceiver ICOM IC-7100. Nezvyklý tvar s oddělenou ovládací částí se ukazuje jako velmi výhodný do stísněného prostoru. Po doplnění o výkonový zesilovač na 2m pásmo, který produkuje 150 W, lze úspěšně pracovat tropo, Es i MS provozem. Omezení východních směrů panelovým domem není až tak kritické, v tomto směru by mne stejně omezoval terén (kopec Hády a líšeňské převýšení), i kdybych měl anténu na střeše.

Pro provoz přes převaděče OK0BH a OK0BAB bohatě stačí UHF radiostanice Simoco s magnetickou anténou u okna.

V Rudici se mi osvědčila jednoduchá NVIS anténa na pásmo 80 metrů – cca 20 m drátu ve výšce 2,5 m nad zemí, přímo napájená koaxem 50 ohmů. Pokud by se mi podařilo něco podobného natáhnout na střeše paneláku, bylo by ještě další vylepšení brněnského QTH. No uvidíme…

Komentáře jsou zakázány.