Brněnský hamshack stabilizován?

Vypadá to, že možnosti vysílání z měho druhého QTH v Brně na Vinohradech dospěly téměř ke svému maximu. Týká se to jak antén, tak vysílací techniky. Prostor, který mám k dispozici na balkóně, je otevřený ve směru od severu přes západ k jihu, a i když jsou osazené antény zcela určitě ovlivňovány vzájemnou blízkostí a okolními kovovými překážkami (zábradlí, železobetonová stříška), fungují uspokojivě. Malý „televizní“ rotátor Hischmann už má sice svá léta, ale kromě nejpoužívanější polohy 300 stupňů, kde občas začne kmitat sem tam, funguje celkem spolehlivě.

Základem vysílací techniky je transceiver ICOM IC-7100. Nezvyklý tvar s oddělenou ovládací částí se ukazuje jako velmi výhodný do stísněného prostoru. Vf parametry tohoto malého univerzálního zařízení, zvlášť odolnost vůči silným signálům, jsou výborné. Velmi dobře fungují omezovač šumu NR a AGC, potlačení Notch filtru je úžasné.Po doplnění o výkonový zesilovač na 2m pásmo, který produkuje 150 W, lze úspěšně pracovat tropo, Es i MS provozem. Omezení východních směrů panelovým domem není až tak kritické, v tomto směru by mne stejně omezoval terén (kopec Hády a líšeňské převýšení), i kdybych měl anténu na střeše.

Pro provoz přes převaděče OK0BH a OK0BAB bohatě stačí UHF radiostanice Simoco s magnetickou anténou u okna na vnitřním parapetu.

V Rudici se mi osvědčila jednoduchá NVIS anténa na pásmo 80 metrů – cca 20 m drátu ve výšce 2,5 m nad zemí, přímo napájená koaxem 50 ohmů. Pokud by se mi podařilo něco podobného natáhnout na střeše paneláku, bylo by to ještě další vylepšení brněnského QTH. No uvidíme…

Komentáře jsou zakázány.