Další Es – opět v Brně, mezitím pěkné iono QSO

Během víkendu 12.-13.6. se v Rudici použitelná Es nekonala. Udělal jsem pár MS spojení, z nich zajímavé bylo s EA6XQ na Mallorce. „Plechové nebe“ se oevřelo až ve středu 16.6., kdy jsem asi poprvé zalitoval, že nejsem v Rudici. Nejprve se totiž otevřel směr na UA6, slyšel jsem několik stanic, z nichž některé mám udělané via MS. Bohužel tento směr je pro mne zcela uzavřený. Pokusil jsem se o pár volání odrazem od okolního terénu (sídliště Kohoutovice…), ale bezúspěšně. Po 9 hod. se otevření posunulo víc k západu a mně se podařilo udělat SV8RV ze čtverce KM07. Bohužel mě nenapadlo otočit anténu o 360° a zkusit přece jenom směrovat cca na jihojihovýchod, takže mi unikla nejméně jedna další SV stanice, kterou bez problémů udělal Petr OK2ZR s 50 W. Po asi hodinové pauze se rozjel směr na Španělsko, což mi přineslo 6 QSO a dva nové čtverce.

Po obědě jsem zabrousil na chat ON4KST, kde si domlouvali QSO ionosférickým rozptylem novým módem Q65C OE3FVU a LA3EQ. Oba „big guns“ s 800 W a velkými anténami spojení realizovali během pár minut. Zkusil jsem požádat LA3EQ o sked a úžasné – spojení za naprosto žádných podmínek se podařilo s docela slušnými reporty (-06, -11 dB). Čtverec JO28 a překlenutá vzdálenost činí 1238 km. Na moje skromné brněnské vybavení až neuvěřitelný úspěch.

V podvečer v 19 hod. se opět ukázala Es na CT (2 QSO) a EA (1 QSO), takže celkově velká spokojenost.

Ve čtvrtek přišlo pár krátkých otevření, v 11.30 do EA (2 QSO), v 15.40 Sicílie IT9GSF (už ho mám FSK441 a MSK144, nyní tedy i FT8), a velké noční překvapení kolem 21.25 GI0OTC, nový čtverec IO65. Brno tedy v letošní Es sezóně spolehlivě vede.

 

Komentáře jsou zakázány.