QTH Brno: Nová anténa se točí a 2. subregionál na 70 cm

Po dobrých zkušenostech s pásmem 70 cm v mém druhém, brněnském QTH, jsem naznal, že se vyplatí pořídit lepší anténu, samozřejmě na obě pásma. Volba padla na polský výrobek prodávaný firmou Teltad – Duoband yagi DK7ZB 6 + 10 prvků. Anténa je 2 m dlouhá, takže ji mohu na balkónovém držáku otočit bezpečně o celých 360 stupňů. Od objednávky po dodání to trvalo necelé tři týdny. Anténa koštuje 360 zlotých plus 80 zlotých doprava. Celkově mně vyšla na 2535 Kč včetně transakčního poplatku banky (200 Kč). Cena je tedy velmi sympatická. Anténa je téměř totožná s anténou 6 + 11 od OK5IM, která stojí 2490 Kč, ovšem je potřeba připočítat dopravu, takže nakonec vyjde polská anténa dokonce o maličko levněji. Anténa na rozdíl od provedení OK5IM obsahuje i symetrizační balun.

První zkoušky nové antény proběhly těsně před 2. subregionálem, to jsem ještě neměl zapojený rotátor, stařičký Hirschmann. Zapojil jsem totiž přívodní pětidrát opačně. Vzhledem k tomu, že jsem použil dvakrát naspojkovaný UTP kabel, jehož střední část už byla v bytě natažena, hledal jsem závadu poněkud déle. Nakonec vše dopadlo dobře a anténa se točí.

Proti původní 4 + 6 yagi je to úplně jiná liga. V subregionálu se ukázalo, že anéna na pásmu 70 cm lépe vysílá než přijímá, ale to se vzhledem k dlouhému a poměrně tenkému koaxu dalo čekat. Výsledek závodu, který provázely dost špatné meteorologické podmínky a relativně malá účast silných stanic, je 28 QSO a 4385 bodů, nakonec to vypadá na 6. místo v kategorii 435 MHz, Single Operator, Low Power. ODX je IZ3NOC/5 JN54QF 682 km (bodů). Mapa mých spojení v kontestu je zde.

Ještě dodám, že jsem pro Rudici koupil výhodně 300W LDMOS PA na 2m, takže do Brna připutoval PA 120W Reis. Myslím, že na nadcházející letní Es sezónu jsem připraven obstojně.

Pár obrázků:

Komentáře jsou zakázány.