Jak jsem zase začal vysílat

Několik let jsem se na rádio skoro ani nepodíval. Vlastně si uvědomuji, že po náhlém onemocnění jsem na toto své hobby skoro zapomněl. I když mám k dnešnímu dni celkem 9254 spojení pod značkou OK2WO, tak v roce 2006 jsem udělal jenom 14, v roce 2007 50, v roce 2008 8 (!) a v roce 2009 52 spojení. Letos se ale ozval můj bývalý kolega Mirek, nyní OK6MK, a vlastně mi existenci rádia připomněl. 8. února jsem tedy oprášil svůj ICOM-746 a udělal spojení, jak jinak než módem FeldHell, a to s DO5UWE z Berlína na pásmu 3,5 MHz, které na mojí R7000 vlastně vůbec nemá chodit.

Nějak mně to zaujalo, a tak jsem se začal zajímat o možnost vedení staničního deníku pod Linuxem, včetně obsluhy digitálních módů. Zde není moc co řešit. FLDigi to jistí, ale skutečně solidní deník pro běžný provoz jsem našel v CQRLogu českého autora OK2CQR. S FLDigi umí spolupracovat, takže chybí jenom pravé FSK RTTY. Nebo ne? Provoz RTTY klíčováním FSK není ve FLDigi přímo podporován (jen „pseudo“ pomocí tónu v jednom kanále stereovýstupu ze zvukovky), takže jsem hledal náhradní možnost. Ta existuje, známý MMTTY ve verzi 1.66G funguje pod Wine i CrossOver (díky Mako!). Zapsaná data o spojení umí exportovat v ADIF formátu, takže není co řešit.

A jak se závody? Zatím asi nezbývá než přejít na Windows a N1MM. Ale to už je jiná story…

Komentáře

Jak jsem zase začal vysílat — 1 komentář

  1. Prechádzam celým týmto blogom a je to moc fajn také niečo čítať. Vrátiť sa zas na HAM bandy a postupne vylepšovať svoj setup krok po kroku… Držím palce a prajem veľa radosti pri QSO!