O Rudici (aktualizováno 2020/2021)

Fotomapa RudiceAno, správně je to ta, nikoliv ty Rudice („ty“ Rudice jsou kousek od Uherského Brodu). Obec se nalézá jižně od silnice Blansko – Jedovnice – Vyškov. Směrem od Blanska asi 2 km před Jedovnicemi odbočíte na Olomučany (Adamov), a za kopečkem uvidíte Rudici. Obec tvoří velké V, otevřené směrem na jihozápad. Střední část obce se nazývá Dědina, levé rameno Hajce a pravé Tumperek. V současné době zde žije asi 950 obyvatel v 350 domech.

Mapa RudiceNa Tumperku je křižovatka turistických tras i cykloturistických stezek, a to přímo před restaurací Tumperek v Dělnickém domě, kde se točí Bernard a kde se také docela dobře vaří. V Dělnickém domě najdete také Rudickou galerii, místní knihovnu a společenský sál. Naše stavení je mezi Dělňákem a Větřákem (muzeem Větrný mlýn) v místě, které je na mapě označeno modrým křížkem.

Další občerstvení naleznete v baru U kovárny mezi Dědinou a Tumperkem, tam čepují 10 a 12 Radegast. V kiosku u Větrného mlýna dostanete jenom lahváče, ale lze tam příjemně posedět (funguje pouze v turistické sezóně).

K dalším pozoruhodnostem obce patří travnaté fotbalové hřiště, tenisové kurty, hřiště na plážový volejbal, přírodní koupaliště Šistý, amfiteátr Pod lípou, muzeum Rudice a okolí v historickém větrném mlýně a kaple sv. Barbory, patronky horníků. Ostatní zajímavosti jsou přírodní – podzemní jeskyně Rudického propadání s nejhlubší uzavřenou propastí v ČR, skály Kolíbky, opuštěný hlinkový lom Seč a nálezy geod v rudických vrstvách.

V současné době je díky IDS (Integrovanému dopravnímu systému) perfektní spojení do Rudice jak z Blanska, tak také z Brna. Autobusy č. 201 jezdí z Brna-Staré osady téměř každou hodinu do Jedovnic, kde je přípoj na autobus č. 231 Studnice – Blansko, který (téměř každý) zajíždí do Rudice. Alternativně lze volit dopravu vlakem do Blanska a na blízkém autobusovém nádraží počkat asi čtvrt hodinky na autobus č. 231 směr Jedovnice (Studnice). Pěkná je také procházka ze Křtin (asi 5 km lesem), o víkendu v sezóně můžete také navštívit blízké Arboretum Křtiny, kde je více než 800 druhů zajímavých stromů a keřů.

Komentáře jsou zakázány.