Léta jsem se trápil s různými náhlavními soupravami, zvanými „herní“, a jejich připojováním k transceiverům pomocí různých „krabiček“ s přechodem z 3,5 mm Jacku na mikrofonní konektor transceiveru (a přitom zajištěním napájení pro elektretovou mikrofonní vložku). Výsledky nebyly nijak valné. Ani kvalita modulace, ani životnost těchto levnějších krámů nebyla nic moc, po čase se vždy začal drolit potah sluchátek a po kontestu jsem měl tečkované uši, o pohodlí ušních boltců nemluvě.
S příchodem transceiverů s integrovanou zvukovou kartou a připojením USB kabelem k počítači jsem začal uvažovat o použití USB sluchátek. Nakonec jsem narazil na video a článek Rodriga PY2RAF s řešením připojení sluchátek Sennheiser SC-60 k FT-991A s použitím volně dostupného programu Voicemeeter Banana od VB-Audio:
Řešení je komplexní, funguje bezvadně, ale na nastavení není vůbec jednoduché. Sluchátka SC-60 jsem si oblíbil – jsou lehká, docela levná (cca 1000,- Kč) a jejich modulace je bez nějakých dodatečných úprav podle reportů protistanic perfektní.
Pro svoje druhé QTH v Brně jsem zakoupil stejná sluchátka a zjistil jsem, že je lze připojit k PC i jednodušeji. Stačí toto nastavení směšovače zvuku ve Windows:
Na kartě Záznam jsem nastavil vlastnost Poslouchat pro RX z Radia (USB Audio Codec) na Sluchátka SC-60 a pro Mikrofon SC-60 obdobně Poslouchat TX do Radia (USB Audio Codec) – klikněte na obrázky…
Poznámka: Po instalaci driveru pro transceiver (Yaesu nebo Icom) se na kartě Zvuk (otevře se po kliknutí na ikonku reprodutoru v liště Windows) v Zařízení pro přehrávání objeví Mikrofon (USB Audio Codec) a v Zařízení pro záznam Reproduktor (USB Audio Codec). Je vhodné si tato zařízení přejemenovat, takže na kartě Přehrávání bude místo mikrofonu TX do rádia a na kartě Záznam místo reproduktoru RX z rádia (případně lze změnit ikonky na vhodnější z nabídky na kartě).
Toto nastavení funguje dobře s jakýmkoliv transceiverem, který má interní zvukovou kartu (FT-991, IC-7100…), ale je zde jeden problém: Po zapnutí PC je mikrofon sluchátek aktivní a při digitálním provozu se zvuk z mikrofonu přimíchává do modulačního signálu. To lze jednoduše odstranit vypnutím mikrofonu tlačítkem na přívodu sluchátek – tento stav je signalizován červenou LED:
Zde ovšem hraje roli lidský faktor – nesmíte to zapomenout udělat při každém zapnutí digitálního módu, v mém případě při každém zapnutí počítače s transceiverem. Hledal jsem tedy možnost automatického vypnutí mikrofonu při startu Windows a manuálního zapnutí podle potřeby při provozu SSB. Našel jsem geniální program Volume2, který to umí, je zdarma a je dokonce počeštěn:
Ve volbě Systém je potřeba nastavit spuštění programu při startu Windows:
a ve volbě Plánovač nastavit pro mikrofon SC-60 vypnutí resp. přepnutí přepínačem Toggle:
Po startu Windows je mikrofon vypnutý a na ovladači svítí červená LED. Pokud chci vysílat SSB, kliknu pravou myší na ikonu programu na liště a odkliknu volbu Ztlumit Zap./Vyp. Přecházím-li zpět na digitál, odkliknu tuto volbu znovu (nebo jednoduše použiji tlačítko na přívodu ke sluchátkám):
Úprava: Toto řešení bylo funkční, ale nelíbilo se mi, že pokud potřebuji vysílat SSB, musím pokaždé nastavit zesílení mikrofonu (zůstávalo na 0). Takže jsem upravil časovač tak, že při startu Windows se mikrofon explicitně vypne (Hlasitost (Ztlumit)) – to aby se na nezapomnělo :), rovněž tak při startu digimódového programu (MSHV), ale při startu kontestového (Tučňák) nebo běžného deníku (LogHx) se zapne (Hlasitost (On)):
Toto lze samozřejmě obdobně aplikovat na libovolné používané digi programy (FLDigi, MMSSTV, MMTTY, MMVARI…) nebo deníky.