Říjen – 1500 stanic FT8 a zmeškané šíření do Norska

Není divu, že nové stanice FT8 na dvoumetru už přibývají velmi pomalu. Objem stanic, vybavených pro spojení >300 km je samozřejmě omezený a popularita módu FT8 také pomalu klesá – úměrně snižující se aktivitě na pásmu. Podmínky zatím nejsou nic moc.

Přesto jsem 2. října docílil skóre 1500 nových stanic, a to spojením s 9A5TDK, JN86FM, 311 km. K tomu jsem potřeboval celkem 2210 QSO. Počet čtverců zůstává 200 a průměr kolem 350 km/QSO.

V úterý 5. října večer v Brně jsem zrovna nebyl u rádia, ale koukal jsem na něco v TV. Omrknout displej jsem přišel přesně o 1/4 hodiny později, než bylo třeba:

Náhlé otevření na LA (které nezaregistroval nikdo jiný!) trvalo téměř 6 minut. Norské stanice měly zrovna NRAU Activity Contest (netušil jsem, že i na FT8 s tím trapným předáváním kódů…), ale všimněte si extrémní síly signálu LB8JE (+8 dB!), a také ostatní signály jsou velmi slušné. Na jedno spojení by to bylo, minimálně.

O tropo otevření pochybuji – to by tím směrem trvalo déle a otevřelo by se pro víc stanic. Na MS odraz to taky nevypadá – je to moc dlouhé a LB2WD je -16, to se mi na MS nezdá. O sporadiku snad ani nemohlo v tuhle dobu jít. Na Air Scatter je divný celkem stabilní DT, i když dle vzdálenosti kolem 1100 – 1300 km je tato možnost velmi pravděpodobná.  Ale také můžeme věřit na nějakou zvláštní ionosférickou anomálii…

Nicméně se tam ukázalo pro mne 6 nových čtverců – no není to k vzteku?

Komentáře jsou zakázány.