Jak jsem závodil

Třetí víkend v únoru se koná radioamatérský závod, zvaný ARRL DX CW Contest. Jak z názvu vyplývá, jedná se o telegrafní závod, kdy stanice z celého světa (DX) se snaží o co největší počet spojení se stanicemi z USA a Kanady (ARRL). Každé spojení se boduje 3 body a násobiči jsou různé státy USA a kanadské provincie. Já jsem původně neměl vůbec v úmyslu závodit, ostatně ani nesleduji závodní kalendář, ale inspirací mi byl mail od Petra OK2CQR, že se připravuje na ARRL Contest, takže mi to začalo vrtat hlavou.

Závod začíná v sobotu v 00.00 GMT a končí v neděli ve 24.00 GMT, trvá tedy 48 hodin bez přestávky. Mně trvalo rozmýšlení zda ano či ne 18 hodin včetně výběru a nainstalování vhodného závodního deníku (N1MM), takže jsem začal závodit s tímto zpožděním. Věnoval jsem se výhradně pásmu 7 MHz (40 m), a měl jsem v úmyslu jenom vyzkoušet, jak to vůbec bude chodit. Tohoto závodu jsem se v minulosti zúčastnil 2x, v letech 2000 a 2004, jednou na všech pásmech, podruhé jen na pásmu 28 MHz. Tentokrát vzhledem ke slabé sluneční aktivitě jsem volil nejnižší pásmo, které mohu provozovat se svojí anténou R7000. Závodu jsem se z počátku ani moc nevěnoval, sledoval jsem současně OH v televizi, ale kolem sobotní půlnoci bylo na pásmu dost Amíků, takže jsem končil před třetí hodinou ranní s počtem spojení 80.

V neděli odpoledne jsem sledoval, kdy to zase začne fungovat, a kupodivu kolem páté se mi podařilo udělat 3 spojení long pathem – dlouhou cestou, tedy přes východní polokouli. V tu dobu chodí poměrně slabě stanice ze západního pobřeží USA (Kalifornie a pod.), ale lze se dovolat, pokud nemají velké rušení od jiných evropských stanic. Se svými 100 W a vertikální anténou jsem mohl být spokojen. Takže večer jsem pokračoval, i když s přestávkami, v závodění až do konce. Výsledkem je celkem 139 spojení a 36 násobičů, na moje možnosti a „snahu“ mnohem lepším, než jsem očekával. Celkem to dalo 15 012 bodů. Podle slyšených stanic a podmínek se dalo na tomto pásmu s mým vybavením udělat kolem 200 spojení a nějaké násobiče navíc, takže možný výsledek by byl kolem 25 000 bodů. Deník ze závodu pošlu, a jsem opravdu zvědav na umístění v rámci své kategorie (1 operátor, malý výkon, 1 pásmo).

Samostatný článek zaslouží použitý závodní program N1MM. Je to vyspělý deník s mnoha možnostmi, a i když jsem jej neměl nijak připravený, pracovalo se mi s ním dobře. Určitě se k němu na těchto stránkách vrátím.


Komentáře

Jak jsem závodil — 7 komentářů

  1. Ahoj, Pepo,
    Tučňák má v poslední době jakousi podporu pro KV. Spolupracuju na tom s Danem OK1HRA, už na to několik závodů odjel. Nějaký popis má na ok1hra.nagano.cz.

    73 Láďa, OK1ZIA

  2. V podstatě by na kontesty stačil i samotný FLDigi, umí vše potřebné kromě clusteru a bandmapy. Ovšem A2 CW a pseudo FSK mi přijde u mne jako mrhání zdroji, když můj Icom umí jak CW, tak pravé FSK. No a ohledně PC ovládání – mám to zařízené přes 2 sériové porty, chodí to perfektně pod Win, takže jsem se snažil to využít i pod Linuxem, ale naráží to na problém priority procesů, jak jsem vyrozuměl. No, na těch pár kontestů do roka co jedu pro radost, nebude problém boot do Win a N1MM. Jen je mi divné, že třeba Tučňák umí CW perfektně, ale zase není vhodný na KV, což je škoda.

  3. Ahoj Pepo,

    CQRLOG kontrolovat opakovaná spojení neumí. Musíš to sledovat sám podle předchozích QSO, které se zobrazují v horní části okna New QSO.

    Závod jsem jel na TR4W. Pro Linux existuje ještě program TLF, ale ten má hromadu chyb a vývoj tak nějak stagnuje. Takže prakticky závodní log není.

    CWdaemon po instalaci automaticky předpokládá klíčování přes paralelní port. Už jej dlouho nepoužívám a nevím jak jsem to kdysi přenastavoval. Je to už dost dávno. Ten WinKeyer USB vyjde na 1700 a nějaké drobné. Poměr cena/výkon je úžasný a chodí to na první zapojení.

    73 Petr

  4. Aha, tím se to vysvětluje. YFLTest jsem při hledání také zkoušel, ale v aktuální verzi je to spíš jenom takový pokus o Contest Log. Fixní rozměr 640×480 px, úžasně špatný GUI, špatné nastavování. U mne navíc nefunkční jak Cwdaemon, tak Rig Control. Tudíž nepoužitelný. Co používáš Ty? Na závodění pro zábavu by snad stačil i Tvůj CQRLog (nevím, zda a jak má ošetřeny dubly?). Ovšem ani v něm mi nechodí Cwdaemon, resp. ho neumím nastavit pro klíčování na DTR seriového portu. Winkeyer by to řešil, ale jako důchodce mám bohužel hluboko do kapsy…

  5. Ahoj Pepo,

    sice teď bydlím v Neratovicích, ale když jsem ještě za starých časů (v roce 1997) dělal zkoušky, bydlel jsem v Halenkovicích, kousek od Zlína. Takže jsem OK2, hi.

    Ano, ten závod jsem jel pohodovým stylem, ne na výsledek. Byla to zábava. 15m pásmo se krásně otevřelo. Raději budu lovit slabé Amíky než sekat EU. PA bohužel nemám, takže jen 100W do sloperu pro 160/80m a zbytek vertikál GP7DX.

    Bohužel žádný slušný závodní deník pro Linux neexistuje. Použitelný by snad mohl být YFKtest od Fabiana, DL1YFK.

    73 Petr, OK2CQR

  6. Ahoj Pepo,

    jsem OK2, ne OK1 :-).

    Gratuluju ke QSO. Já jsem nakonec udělal nějakých 423 QSO. Byl jsem aktivní na pásmech od 160 po 15m. Pásmo 10m se neotevřelo nebo o tom nevím.

    73 Petr

    • Super. Omlouvám se za značku, mám Tě zafixovaného jako Čecha z Neratovic, tudíž za mlada by to bylo za 1. Časy se mění, opraveno. Netušil jsem, že se dostaneš na moje stránky. Závod byl prima. Gratuluji k výsledku, pravda, že těch 400 – 500 QSO je odpovídající od krbu pro multiband. Nevím jestli jsi používal PA. Chvílemi bych ho přivítal, když jsem se dobýval na násobiče, a Rusáci tam jeli trvalý pile up bez ohledu na protistanici. Ale dalo se to ustát. Jsem rád, že mi to jakž takž jde (po brain attack…HI). Ale zřejmě už je to OK. Asi si občas zazávodím. Škoda že neznám rozumný kontestový log pod Linuxem, ale tenhle windowsí N1MM mě docela mile překvapil, dá se s ním pohodlně závodit, i když jsem to šteloval a učil se za chodu. Mne by s ohledem na podmínky interesovalo pásmo 80 m, ale to tady nemůžu. Bydlím na ohromném, asi 200 m silném vápencovém izolátoru, pod barákem je sice řeka, ale v hloubce 158 m. Co je to zem, to tady neznáme. Jedině postavit vysoký vertikál, ale to zase naráží na problém prostoru pro protiváhy. Tak jsem rád za to, co mám :-).

      73 Pepa