Moderní Hellschreiber

V současné době díky masivnímu rozšíření levných počítačů, vybavených zvukovými kartami, není problém s generováním signálu Hellschreiberu ani s jeho dekódováním. Vhodný software se postará o klíčování vysílače a přijímaný signál je zobrazován na monitoru tak, jako by byl vypisován na nekonečnou papírovou pásku.

Otázkou je výběr vhodného programu. Nejznámější je asi program Hellschreiber pro Windows od IZ8BLY. Rovněž rozšířený univerzální komunikační program MixW2 od UT2UZ umí pracovat i v tomto módu. Existuje i několik dalších programů, ale ty nejsou zdaleka tak komfortní ani rozšířené. Update 2021: Z dalších programů lze doporučit např. FLDigi od W1HKJ nebo MultiPSK.

Osobně používám MixW, protože je to „všechno v jednom“ a přepínání mezi módy je snadné. Program obsahuje výborný deník a dokonce už je plně vybaven i pro kontesty.

A nakonec malá rarita:  Dálnopis systému Feld Hell byl pro českou armádu vyráběn pravděpodobně v brněnské Zbrojovce v padesátých letech. Já jsem se s ním potkal osobně na vojně v poddůstojnické škole v Praze, kde nám byl předváděn jako rarita. Ale už tehdy mě ten princip zaujal.

Komentáře jsou zakázány.