Jaké výhody má Hell proti nejrozšířenějšímu digitálnímu módu, radiodálnopisu RTTY? Předně je třeba zdůraznit základní rozdíl:
RTTY je čistě strojový mód a výsledek přenosu nelze ze strany uživatele nijak ovlivnit. Vysílaný znak je buďto přenesen správně nebo špatně.
Hell je tzv. „Fuzzy“ mód, to znamená, že výsledek přenosu je „nejistý“ a je závislý na lidských smyslech. Je to podobné jako u telegrafie nebo fonie (záleží na vycvičeném sluchu operátora). U Hellu hraje roli zrak a mozek operátora – protože jsou vypisovány i šumové signály v různé intenzitě, lze si i narušený obrázek přijatého znaku doplnit a správně přečíst.
Takže krátké srovnání:
1. Odolnost vůči rušení:
RTTY – velmi malá. Stačí výpadek jednoho impulzu v sekvenci, aby byl předávaný znak zcela znehodnocen. Obvykle se rozjede synchronizace, takže příjem chvíli šifruje, než se chytí.
Hell – dobrá. Pokud není rušení nebo šum na úrovni signálu, je přijímaný znak stále vidět. Silný rušící signál sice znak překryje, ale nikdy nedojde k šifrování nebo ztrátě dalších znaků.
2. Odolnost vůči vlivu ionosféry:
RTTY – šíření vln při nestabilní ionosféře prakticky znemožňuje použití tohoto módu. Signály jsou zcela nedekódovatelné.
Hell – ojediněle může dojít k tomu, že znaky jsou vypisovány zdvojeně nebo jejich obrysy jsou poněkud narušeny. Vždy ale zůstávají čitelné.
3. Využití výkonu vysílače:
RTTY – vysílač jede stále na plný výkon i když se zrovna nic nepředává a musí být na tento výkon dimenzován. Spotřeba energie je značná.
Hell – vysílač je zatížen v průměru jen na 21 %. Situace je podobná jako u CW nebo SSB.
4. Využití přenášeného signálu:
RTTY – počet kombinací pěti impulzů umožňuje přenášet jen 5+5^2=30 znaků. I když se využívá písmenová a číslicová změna, stačí to jen na základní abecedu, číslice a několik interpunkčních znamének.
Hell – tvar přenášených znaků není nijak omezen. Lze přenášet speciální znaky národních abeced stejně dobře jako různé grafické symboly.