Nová FT-991A je na stole

Objednáno 11.1. u WiMa, doručeno 18.1.2021 (DPD). Standardně kvalitní balení, jak je u Yaesu zvykem, obsahuje vlastní transceiver, napájecí kabel s konektorem, standardní mikrofon s držákem, manuál (samozřejmě v němčině), radioamatérskou mapu světa a certifikát Yaesu o světové garanci.

Rádio vybaluji a poprvé zapínám v Brně, kde mám k dispozici menší 20 A zdroj Sadelta a vertikální dipólek pro 2 m, pověšený na garnýži v pokojíku. Rádio celkem nepřekvapivě žije. Vzhledem k tomu, že jsem si udělal zálohu obsahu pamětí (tam jsem neměl skoro nic) a nastavení menu pomocí výborného programu FTRestore od VK2BIY, zkouším nahrát tyto zálohy do transceiveru. Trochu se v tom motám, než přijdu na správné označení virtuálních COM portů (nyní se objevily COM14 jako Standard a COM16 jako Enhanced) a než se mi podaří sladit nastavení komunikace mezi PC a TCVR. Poté zjišťuji, že při otevření souboru (uloženého nebo nového) musím stejně pokaždé znovu nastavit správný COM port (16) a rychlost přenosu (u mne 38400). OK, to nevadí, ale jak se dalo předpokládat, položky menu tak úplně nesouhlasí s původními z FT-991, takže velká část nastavení menu je ignorována. Nicméně mám čas si s tím pohrát, takže výsledkem je nejen optimalizované menu včetně nastaveného TX equalizéru podle SP5ELA (lze stáhnout zde), ale také naprogramování pamětí, kde jsou pro mne užitečné simplexy i duplexy v pásmech VHF i UHF. Vyšlo to na 39 paměťových míst. Pro ostatní (především ovšem jihomoravské) amatéry jsou k dispozici zde.

Během týdne jsem měl možnost zkoušet FM na 2 m i 70 cm, SSB a FT8 na 2 m (s OK2ZR) a vše fungovalo jak má. O víkendu 23/24.1.se konečně připojuji k 2 m směrovce v Rudici a zkouším ladění v KV pásmech – vše je opět v naprostém pořádku. Zdá se, že mouchy původního anténního tuneru FT-991 výrobce opravdu odstranil. Jinak mám z rádia celkem dobrý pocit, i když jedinou další výraznou změnou je funkční spektroskop/vodopád, který jak se zdá bude užitečný při hlídání ES/tropo aktivity na 144.300 během sledování provozu na FT8.

Celkově tedy spokojenost, i když jsem dosud udělal mimo převaděče jen 8 QSO.

 

Komentáře jsou zakázány.