VHF Contest 2021

O prvním víkendu v září jsem byl v Rudici, takže i vzhledem k nedostatku jiné rádiové zábavy jsem se rozhodl k účasti v kontestu. Samozřejmě s plným výkonem 300 W. Původně jsem měl v úmyslu jen rozdávat body a hlavně hlídat, zda se projeví první podzimní tropo podmínky, ale postupně jsem dospěl k závěru, že výsledek není na stálé QTH zas až tak špatný a že to tedy pošlu k vyhodnocení v kategorii SINGLE. Tropo se bohužel zde na Moravě nekonalo. Naopak DL stanice směrovaly na západ a dělaly G o sto šest (OK stanice z pohraničních kopců též) a východní směr zanedbávaly, ale to bylo pochopitelné.

Já jsem ovšem jel vycházkovým tempem a už první den odpoledne jsem přešel na CW, což bylo zábavné, ale určitě netaktické. O výsledek mi však nešlo, jen si tak trochu zazávodit.

Používal jsem osvědčený závodní log Tučňák, který funguje pod Windows 7 perfektně včetně CW klíčování mé FT-991A pomocí virtuálního seriového portu. Přiznám se, že jsem se asi ve dvou nebo třech případech dopustil chyby při zadávání QSO – nestihl jsem druhý, potvrzující Enter a už jsem zapsal další volačku, tím jsem ovšem předchozí spojení vymazal. Tímto se omlouvám všem stanicím, které jsem byť neúmyslně poškodil, spojení se mnou jim nebude započítáno. Naštěstí šlo vždy o poměrně blízké OK stanice, takže bodová škoda nebude tak značná.

Předběžně jsem deklaroval 149 QSO a 36 041 bodů, to mě dnes (15.9.) řadí na 22. místo v mé kategorii. S deklarovaným výkonem 300 W jsem ovšem nejhorší z QRO stanic, za mnou jsou už jenom 100 a 50 W stanice, a přede mnou je dokonce i QRP stanice OK5IM s 5 W.

Pro zajímavost jsem si spočítal výsledek za posledních 6 hodin, to dalo 11 692 bodů a teoreticky 10. místo v kategorii SINGLE 6 hrs, těsně před mým bratrem OK1KN – ten ovšem jel jenom v sobotu. Takhle ovšem 6 hodinová kategorie nefunguje, čas se počítá od prvního spojení a tam by byl výsledek podstatně horší.

Z toho plyne poučení: Pro lehké závodění je 6 hodinová kategorie velmi vhodná, ale je potřeba dodržet určitá taktická pravidla – začít vysílat až v sobotní podvečer, kdy se sníží rušení a hodně stanic přejde na CW, první dvě/tři hodiny věnovat CW a vyhledávání slabých DX stanic, v noci jít spát a závodu se věnovat až poslední tři/čtyři hodiny, kdy lze počítat s větší pravděpodobností delších SSB QSO.

Pro zajímavost přidávám mapku všech svých QSO:

 

 

Komentáře jsou zakázány.